ZGODOVINA KOŠARKE V MURSKI SOBOTI IN KK RADENSKA CREATIV SOBOTA OD LETA 1992
Da lahko pišemo o zgodovini našega kluba Radenska Creativ Sobota je bilo marsikaj storjeno v preteklosti. Košarkarski delavci, igralci, sodniki, delegati, navijači, novinarji in pokrovitelji so ustvarjali in tlakovali pot, da lahko danes uživamo na košarkarskih igriščih in ob njih.
Po zapisu avtorja Ferija Maučeca v Almanahu Pomurske košarke od leta 1945-1995 so v Murski Soboti med prvimi v Sloveniji kmalu po drugi svetovni vojni začeli košarko igrati soboški gimnazijci. Zasluge gre pripisati profesorju Klojčniku, ki je bil eden izmed prvih pobudnikov igranja košarke v Sloveniji. Soboški gimnazijci, ki so si pri pouku športne vzgoje pridobivali osnovno znanje, so se vedno bolj navduševali nad igranjem košarke ter se v jutranjih in večernih urah zbirali na teniškem igrišču Nogometnega kluba Mura v Murski Soboti in si tam zasilno uredili koše (obroče).
S prostovoljnim delom so uredili košarkarsko igrišče pri Domu Partizana v Murski Soboti, tega pa sta kasneje izpopolnila profesorja športne vzgoje na soboški gimnaziji Dragica in Drago Bergant. Drugih košarkarskih igrišč v Pomurju ni bilo. Prvo uradno tekmo so soboški gimnazijci odigrali leta 1946 na turnirju v Ljubljani, ki je štel za prvenstvo Slovenije. Zmagala je Svoboda iz Ljubljane pred Mursko Soboto in Železničarjem iz Maribora. Tudi prihodnje leto so se Sobočani udeležili prvenstva v Mariboru.
Za razvoj košarke v Murski Soboti je bilo velikega pomena leto 1948, ko je bilo v pomurski metropoli organizirano prvo člansko prvenstvo Slovenije Zmagala je ekipa Enotnosti iz Ljubljane, pred Železničarjem iz Maribora in Murske Sobote. Tekme si je ogledalo veliko gledalcev. Moško ekipo je vodil Evgen Titan.
Po odhodu Adija Klojčnika iz Murske Sobote je igranje košarke nekoliko zamrlo. Ponovno pa je zaživelo leta 1953, ko je na soboško gimnazijo prišel domačin, profesor športne vzgoje Evgen Titan. Kot študent DIF-a v Beogradu in igralec Radničkega, ki je tekmoval v srbski košarkarski ligi, si je pridobil precej znanja in ga s pridom prenašal na mladi rod.
Pri opisu nadaljnjih zgodovinskih korakov soboške košarke smo uporabili tudi Bilten, ki ga je izdal Strokovni odbor za košarko pri ZTKO Murska Sobota ob 20. letnici zgodovinskega prikaza razvoja košarke v Pomurju, katerega so zbrali in uredili košarkarski strokovnjaki Karel Glažar, Peter Juteršnik st. in Jože Šeruga.
V letu 1960 je na prvenstvu Pomurja že nastopilo 8 moških ekip ( 4 srednješolske ekipe, 1 ekipa študentov, 2 ekipi TVD Partizan in 1 ekipa delavsko-športnega društva). Učitelj telesne vzgoje na I. osnovni šoli v Murski Soboti Peter Juteršnik starejši je v tem letu organiziral prvo tekmovanje pionirjev med ŠŠD Mladost in ŠŠD Polet.
Tovrstna tekmovanja so vzbudila med mladino veliko zanimanje, začela se je organizirana vadba in gradila so se v okviru športnega stadiona pri gimnaziji tudi nova košarkarska igrišča. Na pobudo Košarkarske zveze Slovenija je bila v jeseni 1960 v Murski Soboti ustanovljena Pomurska košarkarska podzveza.
Predsedstvo je prevzel Peter Juteršnik starejši, učitelj telesne vzgoje na I. osnovni šoli v Murski Soboti. Zastavljeni cilji Košarkarske zveze Pomurja so bili doseženi, saj jim je uspelo prodreti v najširši krog mladine. Z entuziazmom in ljubeznijo do košarke prežeti košarkarski delavci so jo širili v šole, v delovne kolektive in društva Partizan.
Iz .take množičnosti je kmalu zrasla potreba po nadaljnjem načrtnem delu s talentiranimi košarkarji, ki so prerasli okvirje svojih ŠŠD. Ta vloga je bila poverjena košarkarskim sekcijam pri društvih Partizan, od katerih sta se zaradi dobrih organizacijskih in strokovnih kadrov uveljavili le košarkarska sekcija Partizan Murska Sobota in Radenci, v širšem slovenskem prostoru, ostale pa so životarile le kratek čas.
Velika spodbuda za aktivnejše delo košarkarskih sekcij ŠŠD pa so postala republiška prvenstva srednjih šol in pionirski festival košarke, na katerih so ekipe iz Pomurja zavzemale vsako leto vidna mesta. Tudi prva mednarodna srečanja z ekipami iz Železne županije so pomenila uveljavitev Pomurske košarke v širšem merilu. Tudi na področju vzgoje kadrov ni bila le velika množičnost, ampak pomeni obdobje med letom 1962 do 1970 tudi uveljavitev teh klubov v slovenskem merilu zlasti na področju sodniških kadrov (3 zvezni sodniki) Dr. Anton Camplin, Janez Drvarič,Stojan Fišer (tudi predsednik Društva košarkarskih sodnikov Slovenije) in Peter Juteršnik starejši, ki so vodili srečanja v zveznih ligah.
Tudi v delovanju organov v KZS-ju so predstavniki iz Pomurja odigrali pomembno vlogo v predsedstvu KZS in v sodniški komisiji za šolsko košarko. Ustanovitev KK Sobote in KK Radenske pomeni nov mejnik v razvoju pomurske košarke. Z združitvijo igralcev, kadrov objektov in finančnih sredstev ter boljšo organizacijo dela so bili postavljeni temelji tudi za kakovostni razmah pomurske košarke v slovenskem merilu.
V letih od 1971 do 1981 so v raznih selekcijah slovenske reprezentance zaigrali :
Bojan Merklin, sodi v generacijo košarkarskih talentov, ki so leta 1973 začeli igrati pri KK Pomurje v Murski Soboti. Že kot pionir je igral v slovenski reprezentanci. Zlasti se je uveljavil v slovenski kadetski reprezentanci, ki je leta 1977 in 1978 sodeloval na kadetskem prvenstvu Jugoslavije. Leta 1978 je pristopil k ljubljanskemu prvoligašu Brestu Olimpiji in igral do odhoda k vojakom leta 1981. Z mladinsko ekipo Olimpije je sodeloval na prvenstvu Jugoslavije. Po odsluženju vojaškega roka je sezono zaigral za ljubljanski Slovan in kranjski Triglav, leta 1982 pa se je vrnil v matični klub Pomurje v Mursko Soboto.
Jože Sakovič tudi on pričenja z igranjem košarke leta 1973 pri KK Pomurje v Murski Soboti. Dve leti kasneje postaja član slovenske pionirske reprezentance. Leta 1977 je kot član slovenske kadetske reprezentance sodeloval na pokalu republik nekdanje Jugoslavije. Najbolj se je uveljavil v članski ekipi Radenska – Pomurje v prvi slovenski ligi.
Peter Juteršnik mlajši ,še en košarkarski biser, ki je začel košarko igrati leta 1973 pri KK Pomurje v Murski Soboti. S slovensko pionirsko reprezentanco je igral v Italiji na pokalu Alpe-Jadran, kjer je Slovenija zasedla drugo mesto. Igral je tudi v slovenski kadetski in mladinski reprezentanci. Leta 1976 je začel igrati v članski ekipi Radenska-Pomurje v prvi slovenski ligi. Košarkarsko pot je leta 1978 nadaljeval pri Celju v prvi B jugoslovanski ligi. Igral je tudi za kadete Celja, ki so na prvenstvu Jugoslavije zasedli četrto mesto. Bil je tudi član širšega izbora kadetske reprezentanci Jugoslavije, ki je v Atenah( Grčija ) osvojila naslov evropskih prvakov.
Eno tekmovalno sezono je igral pri Kovinotehni-Savinjski Polzeli v prvi A slovenski ligi. Po dvajsetih letih je aktivno igranje sklenil pri matičnem klubu Pomurje Murska Sobota.
Omeniti je še potrebno sezono 1983/84, saj so košarkarji Pomurja zasedli v drugi slovenski ligi vzhod prvo mesto in si pridobili pravico sodelovanja na kvalifikacijah za vstop v slovensko ligo. Najboljši strelci pri ekipi Pomurja, ki je osvojila naslov prvaka v drugi slovenski ligi vzhod, so bili Bojan Merklin 271, Jože Sakovič 265, Peter Juteršnik 253, Jovo Rajbar 205, Branko Marinič 130, Danilo Horvat 87, Miran Sedonja 44 točk itn. Na kvalifikacijah za vstop v prvo slovensko ligo, ki so bile v Ljubljani, sodelovale pa so ekipe Lokainvest, Nova Gorica, Rogaška in Pomurje, je ekipa Pomurja zasedla drugo mesto kar je bilo dovolj za uvrstitev v prvo slovensko ligo. Žal pa ekipa Pomurja ni imela sreče in je po eni tekmovalni sezoni s 6 točkami izpadla iz prve slovenske lige.
V tem času je odlične uspehe klub dosegal z mlajšimi selekcijami:
- generacija mladincev 1983 je osvojila 5 .mesto v državi,
- generacija pionirjev in kadetov 1985/6 5.-8. mesto v državi,
- generacija kadetov in mladincev 1988 5.- 8. mesto v državi,
- generacija kadetov 1990 5-8 mesto v državi,
- generacija pionirjev 1992 je osvojila 3. mesto v državi/finale odigran v M. Soboti,
- generacija mladincev 1993/94 osvojila 6. mesto v državi,
- generacija kadetov 1995 osvojila 7. mesto v državi.
Ustanovitev kluba sega v leto 1991, ko je skupina košarkarskih zanesenjakov na pobudo Petra Juteršnika, na ustanovni skupščini sprejela sklep o ustanovitvi moškega košarkarskega kluba. Ob vse stranski podpori družbe Creativ iz Murske Sobote, še posebej njenega lastnika Marjana Kočile je klub dobil ime Košarkarski klub CREATIV SOBOTA. Sprejeta so bila štiri temeljna načela delovanja, ki so v osnovi moto delovanja kluba še danes:
- razvijati košarkarsko igro v okolju, kjer klub deluje,
- popularizirati košarkarsko igro med občani, še posebej med mladino,
- ustvarjati lastni igralski in strokovni kader in
- vključevati se v tekmovanja matične zveze ter dosegati čim boljše rezultate.
Leta 1992 je bila prvič organizirana na zunanjih igriščih poletna košarkarska šola Creativ katere se je v dveh tednih udeležilo 165 otrok, kar je bilo za tiste čase izjemno veliko. Še isto leto je bila na osnovnih šolah v M.Soboti organizirana celoletna košarkarska šola CREATIV iz katere je naslednje leto nastal klub.
V naslednjem letu 1993 je bil na pobudo Petra Juteršnika in s pomočjo direktorja podjetja Creativ Marjana Kočile ustanovljen KOŠARKARSKI KLUB CREATIV SOBOTA. Prvi predsednik kluba je bil Peter Juteršnik. Prvih sedem let delovanja je klub nastopal le z mlajšimi selekcijami in v teh letih so se še posebej izkazali trenerji mlajših selekcij Borut Besedič, Boštjan Romih, Dušan Fujs, Danilo Horvat ter Branko Marinič, Slavko Domjan
V letu 1995 je bila formirana članska ekipa, ki je že prvo leto igranja osvojila prvo mesto v 3.SKL in igrala kvalifikacije za 2.SKL (kar ji pa ni uspelo). Mlajše selekcije kluba so ves čas hitro napredovale, tako da je klub že leta 1997 nastopal s selekcijami U14 in U16 v 1.državni ligi.
Prvih sedem let delovanja je klub nastopal le z mlajšimi selekcijami, V sezoni 1998/99 je prišlo do združitve KK CREATIV SOBOTA IN KK RADENSKA RADENCI v nov klub KK RADENSKA CREATIV SOBOTA.
Peter Juteršnik je prevzel delo trenerja članske ekipe kluba in novi predsednik je postal g. Marjan Kočila, nato je predsednik bil Peter Juteršnik, Slavko Domjan in Peter Juteršnik V naslednjem letu so člani kluba osvojili 1. Mesto v 3. državni ligi. V tej sezoni so vse selekcije kluba igrale v državnih ligah. Že v prvi sezoni igranja v 1.B SKLje klub osvojil drugo mesto v ligi in igral kvalifikacije za 1. Državno ligo in v odločilni tekmi v Šentjurju izgubil za 1. točko po podaljšku.
Slika zgoraj od leve proti desni: Tadej Bratkovič, Roman Dominko, Aleš Novak, Borut Besedič, Peter Ritonja, Uroš Ščavničar, Matjaž Čuješ pomočnik trenerja, Peter Juteršnik trener, Ivan Gerenčer direktor kluba, spodnja vrsta Primož Slavič pomočnik trenerja, Milan Stijepović fizioterapevt, Konrad Niderl igralec, Marko Meško, Denis Gladovič, Davorin Pok, Alojz Behek direktor Radenske, Marjan Kočila predsednik kluba, vrsta vmes Marjan Pucko, cestno podjetje MS, Ditka Rituper-Zavarovalnica Triglav.
Tudi v naslednjih treh sezonah se je klub uvrščal med najboljše tri ekipe in vsako leto igral kvalifikacije za 1.državno ligo. Imenovan je bil tudi novi direktor kluba g. Ivan Gerenčer, ki je postal v naslednji sezoni tudi nov predsednik kluba. Radenska. Košarkarje je od združitve klubov vodil vse do sezone 2004/2005 trener Peter Juteršnik. Dvakrat 2. Mesto, v letih 1998/99, 2001/2002, peto mesto v sezoni 2002/2003, šesto mesto v sezoni 2003/2004, ter sedmo mesto v sezoni 2000/2001
V sezoni 2004/2005 in 2005/2006 člane prevzel Muharem Vugdalič, članska ekipa je še zmeraj igrala v I. B SKL zasedli pa so 6. in 8, mesto. V sezoni 2006/2007 je člansko ekipo vodil Dušan Ulaga in pod njegovo taktirko so člani zasedli 5. mesto v 1.B SKL. Nato trenersko mesto v sezoni 2007/2008 prevzema Peter Juteršnik, to sezono se člani uvrstijo na 11. mesto.
Naslednje leto z razmerjem zmag in porazov 4/22 zaseda članska vrsta predzadnje 13. mesto v 1.B SKL in naslednje sezono se seli ligo nižje v 2.SKL ter zasedejo 3. mesto, trener to sezono 2009/2010 je bil Peter Juteršnik. Nismo bili tako daleč, da bi se uvrstili nazaj v 1. B SKL. Vendar kar nam ni uspelo v tej sezoni nam je uspelo naslednjo 2010/2011, ko člani pod vodstvom Petra Juteršnika zasedejo prvo mesto v 2. SKL in se uvrstijo v 1.B SKL.
Slika od leve proti desni; čepijo Marjan Bilič, Nejc Juteršnik, Blaž Ulaga, Mitja Gomboc, Tomi Hercan, Robert Šuran, Bine Barbarič, stojijo Juraj Bilič, Aleš Novak, Mitja Majc, Dejan Jakara, Dušan Ulaga, Matic Ribič, Peter Juteršnik trener
V 1.B SKL v sezoni 2011/2012 spoznavamo težavnost lige in se z razmerjem zmag in porazov 10/16 uvrstimo na 11. mesto kar zagotavlja obstanek v ligi. To je uspelo trenerju Dušanu Ulagi in njihovim fantom. To sezono zaključuje z vodenjem članov Dušan Ulaga in njegovo mesto prevzame Primož Slavič, ki v sezoni 2012/2013 zasedejo solidno 6. mesto s pozitivnim razmerjem zmag in porazov 13/11. V sezoni 2013/2014 zasede 13. mesto kar pomeni selitev v 3. SKL, kjer naslednje leto zasedejo 15. mesto. Po treh letih vodenja članske ekipe trenersko mesto zasede znova Peter Juteršnik, ki se v sezoni 2015/2016 uvrsti na 5. mesto, v sezoni 2016/17 pa na 8. mesto ter 2017/2018 na 18. mesto.
Omeniti je treba tudi igralce, ki so v letih 2000 pa do danes sodelovali v različnih reprezentančnih selekcijah. Dejan Balažic, Aleš Novak, Uroš Pavlovič, Tomaž Novak Nejc Juteršnik, Marko Vöröš, Mitja Gomboc, Tomaž Hercan Simon Moravec, Blaž Črešnar, Jan Copot, Bine Barbarič, Blaž Ulaga,
Mitja Majc , Črt Šiftar, Gal Dokl, Žiga Kalamar ,
Prav tako sta kot trenerja v slovenskih reprezentancah sodelovala Peter Juteršnik In Primož Slavič
Od leta 2000 pa do danes so mladinsko selekcijo vodili sledeči trenerji: Zlatko Tibaut eno, Matjaž Čuješ eno, Borut Besedič eno, Dušan Ulaga tri , Primož Slavič dve , Vid Ismajlovič eno, Slavko Domjan dve, Peter Juteršnik dve in Mitja Gomboc eno sezono. Matjaž Čuješ je z mladinci dosegel največji uspeh z uvrstitvijo na 8. mesto v sezoni 2001/2002.
Kadetsko selekcijo, so vodili naslednji trenerji: Matjaž Čuješ eno, Zlatko Tibaut eno, Borut Besedič eno, Primož Slavič eno, Slavko Domjan dve, Primož Slavič štiri, Peter Juteršnik tri in Simon Moravec tri sezone. Najboljšo uvrstitev beležijo kadeti v sezoni 2009/2010 ko je trener Primož Slavič, s svojimi fanti zasedel 8. mesto od 72 sodelujočih ekip.
Starejše pionirje so vodili naslednji trenerji: Dušan Fujs eno, Borut Besedič eno, Zlatko Tibaut eno, Slavko Domjan dve, Peter Juteršnik dve, Vid ismailovič pet, Simon Moravec pet in Mitja Gomboc eno sezono. Največji uspeh so dosegli starejši pionirji leta 2005 ko so pod vodstvom Petra Juteršnika osvojili 3. mesto v Sloveniji.
Mlajši pionirji so pričeli s tekmovanjem v sezoni 2007/2008 naslednja leta pa so jih vodili sledeči trenerji: Dušan Ulaga dve sezoni, Vid Ismailovič eno, Simon Moravec eno, Mitja Gomboc dve in Primož Slavič 3 sezone. Najboljša uvrstitev 7. mesto beležijo mlajši pionirji v sezoni 2007/2008 od skupno 54 sodelujočih ekip pod vodstvom Dušana Ulage in v sezoni 2013/2014 od skupno 76 sodelujočih ekip, pod vodstvom Simona Moravca.
Najmlajši pionirji se seznanjajo s košarkarsko igro. Rezultat je pri tem drugotnega pomena. Najmlajše pionirje pa so trenirali Vid Ismailovič eno, Simon Moravec eno Mitja Gomboc dve in Primož Slavič dve sezoni.
Smo eden izmed prvih klubov v Sloveniji, ki je bil z mlajšimi selekcijami na turneji po Združenih državah Amerike v letu 1998 prvič, v letu 2001 pa drugič na svetovnih igrah mladih, ki se je odvijal v Hamiltonu v Kanadi s starejšimi dečki, ko smo osvojili četrto mesto.
Radenska Creativ Sobota se je izkazala tudi z organizacijo turnirja na najvišjem evropskem nivoju, saj smo gostili klubske velikane evropske košarke, Fenerbahče-Istanbul, Maccabi-Tel Aviv, Iraklis-Thessaloniki, Olympiakos-Pirej Grčija, Budučnost Podgorica, Union Olimpija.
Bili smo organizatorji kvalifikacijskih tekem za evropsko prvenstvo članov Slovenija-Belgija, Slovenija-Slovaška.
Bili smo tudi soorganizator pokala Addeco v letu 2014. Na OŠ I, smo gostili reprezentance Gruzije, Slovenije, Kanade in Ukrajine.
Košarkarski klub Radenska Creativ Sobota, je danes nosilec košarke v pokrajini ob Muri, praktično z vsemi svojimi selekcijami nastopa v najvišjih državnih ligah pod okriljem KZS.
Članska ekipa kluba uspešno nastopa v 3. državni ligi.
Celotno aktivnost kluba, pa nekako zaokroža celoletna košarkarska šola, ki deluje znotraj kluba in v okviru katere je organizirano 12 vadbenih skupin, ki tvorijo bazo za selekcioniranje v najmlajšo klubsko selekcijo mlajših dečkov.
Radenska Creativ Sobota v poletnih mesecih, skupaj z Osnovno šolo I. Murska Sobota, vsako leto organizira še košarkarski tabor pod nazivom Poletna košarkarska šola, ki nekako zaokrožuje prizadevanja upravnega odbora kluba, petih trenerjev ter štirih vaditeljev košarke združenih v strokovnem odboru Košarkarskega kluba RADENSKA CREATIV SOBOTA.
Na ta način preko 250 igralcev (od tega 97 registriranih) različnih starosti potrjujejo dobro delo ter doslednost pri sledenju zastavljenih temeljnih načel delovanja kluba.